V útulku je stále živo

Autor: Dušan Holič | 12.5.2011 o 20:57 | (upravené 20.6.2011 o 23:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Senický útulok prešiel v roku 2010 výrazným obrodením. Jeho existenciu začalo vnímať oveľa viac ľudí, nielen seničanov, ale aj z ostatných slovenských miest, ba dokonca i zo zahraničia. Svedčí o tom najmä počet adoptovaných psíkov mimo Senice. V roku 2010 sme postupne prijali do útulku viac ako 130 psíkov a rovnaké množstvo sa nám podarilo umiestniť do nových domovov. Môžeme teda hovoriť o 100 % úspešnosti. Nie je to však náhoda.

 

Senický útulok prešiel v roku 2010 výrazným obrodením. Jeho existenciu začalo vnímať oveľa viac ľudí, nielen seničanov, ale aj z ostatných slovenských miest, ba dokonca i zo zahraničia. Svedčí o tom najmä počet adoptovaných psíkov mimo Senice. V roku 2010 sme postupne prijali do útulku viac ako 130 psíkov a rovnaké množstvo sa nám podarilo umiestniť do nových domovov. Môžeme teda hovoriť o 100 % úspešnosti. Nie je to však náhoda.

Za týmto úspechom stojí veľa práce, ktorej venujú všetok svoj voľný čas dobrovoľníci, tvoriaci pevný tím, ktorý výborne funguje a okrem tzv. „špinavej roboty“, akou je napr. čistenie kotercov, zabezpečujú celý rad činností, nevyhnutných na nepretržitú prevádzku útulku. V tomto smere patrí osobitná vďaka mladým študentom Martinovi Filipovi, Frederike Ondrčkovej a Klaudii Hroznovej, ktorí väčšinu svojho voľného času trávia v útulku, kde pomáhajú s tým, čo práve treba. Rovnako môžeme vyjadriť maximálnu spokojnosť so spoluprácou s veterinárnou klinikou VetGuard, pod vedením MVDr. Juraja Šimeka.

Dôležitá je tiež komunikácia s verejnosťou a predovšetkým osveta smerovaná k deťom. Okrem už dobre známej web stránky www.utuloksenica.sk a profilu na sociálnej sieti, ktorá má v tomto obore veľmi prospešný náboj, ste mali možnosť stretnúť sa so psíkmi z útulku a ľuďmi, ktorí sa im venujú, na rôznych podujatiach, ako boli Kunovský vodník, Míľa pre mamu, či Psíkoparáda. Koncom roka sa nám pošťastilo vydať vlastný kalendár Útulok Senica 2011 a začiatkom februára tohto roka sme spustili vlastný reportážny magazín Útulkoviny, ktorý môžete sledovať vo vysielaní TV SEN v relácii SENO alebo prostredníctvom internetu. Taktiež sme boli súčasťou dobrovoľníckych akcií nadnárodného významu. 10. septembra 2010 to bol Deň Dobrovoľníctva, kedy nám študenti senických škôl pomohli nielen s každodenným čistením, ale zapojili sa aj do vymaľovania kotercov a úpravy priestorov útulku.

V roku 2011 nechceme zaostať a keďže v júni oslávime 5-te výročie prevádzky útulku v Senici, pripravujeme niekoľko zaujímavých akcií, ktoré nemusia byť prioritne zamerané na zbieranie finančných prostriedkov, ide skôr o dlhodobé budovanie všeobecného povedomia o existencii takéhoto zariadenia, práve kvôli nezodpovednosti niektorých ľudí. Našťastie sa stále nájdu takí, ktorým osud chlpáčov bez domova nie je ľahostajný a pravidelne nás podporujú, či už materiálne alebo finančne. Vytvorila sa pomerne veľká a hlavne stabilná skupina najmä mladých ľudí, ktorí neúnavne útulok navštevujú za účelom prechádzky so psíkmi, alebo im prinesú nejakú tú maškrtu. Na základe toho vznikla myšlienka usporadúvať tzv. „hromadné venčenie“, ktoré sme úspešne odštartovali už na Nový rok a aktuálne sme pokračovali na Valentínsky sviatok. Túto možnosť využívajú aj tí ľudia, ktorí majú psíkov veľmi radi, avšak z rôznych dôvodov nemôžu mať svojho vlastného doma. Útulok je otvorený každý deň a všetci záujemci o „venčenie“ sú vítaní. Je vhodné, aby menšie deti prišli v spoločnosti dospelých.

Chceme sa aj poďakovať všetkým, ktorí nám doteraz pomohli a stále pomáhajú. V prvom rade nás teší podpora zo strany mesta Senica, ktorá tvorí základ nášho prežitia a potom je to veľké množstvo súkromných prispievateľov, zväčša mladšieho veku. Tu nás trocha mrzí absencia väčšej podpory z firemného segmentu, aj keď niekoľko exkluzívnych dohôd už vzniklo a v Senici nájdete minimálne poltucet prevádzok, v ktorých je umiestnená pokladnička na zbierku pre útulok. Veríme, že v blízkej budúcnosti sa aj medzi väčšími firmami rozšíri informácia, že podpora útulku pre psov môže byť tiež prestížna a trendová záležitosť. .

Vďaka získaným financiám z rôznych zbierok a najmä z predaja kalendára, sa môžeme pochváliť špeciálne zatepleným kotercom, tzv. boxom, kde trávia mrazivé zimné mesiace šteniatka a malí psíci, menej odolávajúci chladu. Ako vidíte, útulok pre psov, to nie je len vypustenie do výbehu, hodenie krmiva do misky a znova zavretie do koterca. Je to množstvo drobnej, o to však dôležitejšej práce, ktorú zvládame jedine vďaka osobnému presvedčeniu a pomoci nás, všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?